Isı Geri Kazanma

Isı Geri Kazanma

Endüstriyel hava kompresörünün kullandığı elektrik enerjisinin %80-93 kadarı ısı enerjisine dönüşür. Bir çok durumda, uygun dizayn edilmiş (iyi tasarlanmış) ısı geri kazanma ünitesi bu termal enerjinin %50-90 kadarını geri kazanabilir/alabilir ve faydalı hava veya su ısıtma işi yapabilir. Sıcak havadan geri kazanılacak ısı, bağıl/göreceli olarak düşük sıcaklık ısısıdır (40 ºC'nin altı) ve sınırlı uygulanabilir. (NOT: Yağ soğutucusundan geri alınacak ısı, kompresörün yağ sıcaklığı 100 ºC'ye kadar çıkabildiğinden, havaya göre daha yüksek sıcaklıkta gerçekleşir ve bu ısı sıcak su üretiminde kullanılabilir.)

İçten yanmalı motorla sürülen kompresörlerde hava kafasında (vidada, pistonlu kafada) ortada çıkan ısı düşük olmakla birlikte, motorun sıcaklığı/ısısı çok daha yüksek olabildiği için, düşük basınçlı buhar üretiminde dahi kullanılabilir. Motorun silindir gömleği soğutma suyu 80-90 ºC olabilmektedir. Genel bir kural olarak gaz (sıvı) yakıtın giriş enerjisinin (benzin veya mazotun yada gaz yakıtın motora giriş enerjisinin) %30'u yüksek sıcaklıkta ısı enerjisi olarak geri alınabilir. Uygulamada ihtiyaç duyulan sıcaklık düşük ise, giriş enerjisinin %90'ı geri alaınabilir.

Tipik bir içten yanmalı motorlu kompresör 2800 kcal/HP yakıt giriş enerjisine ihtiyaç duyar (1 HP için 2800 kcal/h). Buna göre 200 HP kompresörde 56000 kcal enerji girişi olur ve 168000 kcal geri alınabilir. Hava kompresörü ile aynı saatlerle (aynı çalışma süresince) çalışan küçük bir sıcak su kazanına denktir. Büyük endüstriyel motorlar (> 250 HP) 1900 kcal/HP gibi düşük yakıt giriş enerjisiyle çalışabilirler.

Isı geri kazanma sisteminin değerlendirme anahtarı, geri kazanılabilecek ve ihtiyaç duyulan ısı arasında termal uyumluluk (sıcaklık uyumluluğu), ve üretilen ve ihtiya duyulan ısılar arasında saat (zaman) uyumluluğudur. Tesis (Kurulum) maliyeti de, ayrıca hesaba katılmalıdır. Sadece ısının mevcut olması değil, geri kazanılmasının ekonomik olması gerekir. Özellikle, küçük sistemlerde ısı geri kazanma sistemine bol/fazla para harcamak, yeterli kalori (ısı enerjisi) geri alınamayacağı için, faydasız olabilmektedir. Ayrıca, hava kompresörünün çalıştığı ve ısıya ihtiyaç duyulmayan zamanlarda, kompresörde üretilen ısının atılabilmesi (kompresörün soğutulabilmesi için) için bir ısı atma sistemi (soğutma sistemi) kurulu olması gerekir. Bunun maliyeti (Soğutma sistemi maliyeti), tesis/kurulum maliyetine eklenir.

Kompresör

Atlas Teknik Servis

aydın trafo

atlas copco

kompresör servisi ankara

alkın kompresör

ekomak kompresör

ercom kompresör

dalga kıran

kompresör yedek parça

Kompresor

atlas kompresör

kompresör yağı

Mikropor

2 el

Atlas Copco

Ekomak Calypso

Ekomak

kompresör servisi

pistonlu kompresör

Hankison Gazlı ve Kimyasal Kurutucuları

hava kompresörü

Draytec

kompresörler

kiralık kompresör

kompresörcü

hava tankı

Mark

vidalı kompresörler

hava kompresörleri

vidalı kompresör

compressor

aydın trafo kompresör

atlas copco kompresör

alkın kompresör

ekomak kompresör

ercom kompresör

dalga kıran

Atlas Kompresör Servisi Ankara ikinciel,tamir,bakım

kompresör,kompresor, hava kompresörleri, basınçlı hava, vidalı kompresör, pistonlu kompresör, kompresör fiyatları, vidalı kompresör fiyatları,kompresör tamiri kompresör fiyatları,sesiz kompresör Kompresör kompresör yedek parça Kompresor atlas kompresör kompresör yağı Mikropor 2 el Atlas Copco Ekomak Calypso Ekomak kompresör servisi pistonlu kompresör Hankison Gazlı ve Kimyasal Kurutucuları hava kompresörü Draytec kompresörler kiralık kompresör kompresörcü hava tankı Mark vidalı kompresörler hava kompresörleri vidalı kompresör compressor aydın trafo kompresör atlas copco kompresör alkın kompresör ekomak kompresör ercom kompresör dalga kıran

2 El, İkinci El, ikinciel kompresör, yedek parca, kiralık kompresör, pistonlu, vidali kompresörler, satılık kompresörler, tecom, hava, hava kompresörleri, hava tankı, kompresör servisi, Vidalı Kompresör

aydın trafo kompresör
atlas copco kompresör
alkın kompresör
ekomak kompresör
ercom kompresör
dalga kıran

İKİNCİ EL ÜRÜNLER

KISACA BİZ

1991 Yılında Kompresör Sektöründe Atlas Teknik Hizmet Tic.Ltd.Şti. Firmasında Atlas Copco Yetkili Teknik Servis Hizmet Bölümünde İşe Başlayan Bülent KOCAKUŞAK ve Adil KOCAKUŞAK 2007 Yılında Atlas Teknik Servis Tic. Ltd. Şti. Firmasını Kurarak Kısa Bir Süre İçerisinde Kalitesini ve Güvenirliliğini Kanıtlayarak, Hızlı bir şekilde Bilinen Bir Firma Haline Gelmiştir.